  • 3862C-282-103AL
3862C-282-103AL
advertisement
Manufacturer No:
3862C-282-103AL
HK JDW NO:
103-3862C-282-103AL
Package:
Datasheet:
3862C-282-103AL
Description:
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3862C-282-103AL
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel
  • Terminal Shape
    HOOK
  • Weight
    25g
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    3862C
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Linearity
    5 %
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Size - Body
    Round - 0.500Dia x 0.453 H 12.70mmx11.51mm
  • Diameter
    12.7mm
  • Length
    11.5mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm