  • 3862C-282-503A
3862C-282-503A
advertisement
Manufacturer No:
3862C-282-503A
HK JDW NO:
103-3862C-282-503A
Package:
Datasheet:
3862C-282-503A
Description:
POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3862C-282-503A
  • Mount
    Panel
  • Terminal Shape
    LUG
  • Weight
    24.999999g
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -1°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    3862C
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Size - Body
    Round - 0.500Dia x 0.453 H 12.70mmx11.51mm
  • Length
    11.5mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%