  • 39D118G050HP6
39D118G050HP6
advertisement
Manufacturer No:
39D118G050HP6
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-39D118G050HP6
Package:
Axial, Can
Datasheet:
39D118G050HP6
Description:
39D 1100μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 0.886Diax2.642L 22.50mmx67.10mm -20°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 3094
Step5Bar-code shipping tag
39D118G050HP6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    39D
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.886Diax2.642L 22.50mmx67.10mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    500 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Tan Delta
    0.45
  • Dissipation Factor
    45 %
  • Diameter
    22.5mm
  • Height
    67.1mm