  • 3EZ20D/TR12
3EZ20D/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ20D/TR12
HK JDW NO:
523-3EZ20D/TR12
Datasheet:
3EZ20D/TR12
Description:
ZENER DIODE 7Ohm ±20% 20V 500nA @ 15.2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ20D/TR12
    Select All
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Zener Voltage
    20V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    LIMITED TIME BUY (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ20
  • Impedance
    7Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 15.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA