  • 3KP200C-B
3KP200C-B
advertisement
Manufacturer No:
3KP200C-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-3KP200C-B
Package:
P600, Axial
Datasheet:
3KP200C-B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3KP200C-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    3KP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    210.6V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    9.1A
  • Clamping Voltage
    345.66V
  • Peak Pulse Current
    9.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    200V
  • Peak Pulse Power
    3kW