  • 4116R-1-273LF
4116R-1-273LF
advertisement
Manufacturer No:
4116R-1-273LF
HK JDW NO:
103-4116R-1-273LF
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
4116R-1-273LF
Description:
Res Thick Film NET 27K Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C ISOL Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
4116R-1-273LF
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.865Lx0.300W 21.97mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    27kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    8
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    7.87mm
  • Construction
    Molded
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    2.25W
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    3.43mm
  • Number of Elements
    1
    Isolated
  • Element Power Dissipation
    0.25W
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    4.699mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.69mm
  • Thickness
    4.57mm