  • 44A0111-20-1-MX
44A0111-20-1-MX
advertisement
Manufacturer No:
44A0111-20-1-MX
HK JDW NO:
798-44A0111-20-1-MX
Package:
Datasheet:
44A0111-20-1-MX
Description:
CABLE 1 COND 20AWG SHIELDED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44A0111-20-1-MX
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Insulation Material
    Polyalkene
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    Brown
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.055 (1.40mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.397 mm
  • Outside Diameter
    1.4 mm
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.016 mm
  • Strand Size
    32 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0031 0.080mm