  • 450VXH220MEFCSN25X35
450VXH220MEFCSN25X35
advertisement
Manufacturer No:
450VXH220MEFCSN25X35
HK JDW NO:
683-450VXH220MEFCSN25X35
Description:
RUBYCON 450VXH220MEFCSN25X35 Electrolytic Capacitor, Snap-in, VXH Series, 220 F,20%, 450 V, 25 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
450VXH220MEFCSN25X35
    Select All
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.94393mA
  • Ripple Current
    1.17A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.37A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.918A @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    1.17A
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    VXH
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    2 mm