  • 474MKP275KG4
474MKP275KG4
advertisement
Manufacturer No:
474MKP275KG4
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-474MKP275KG4
Package:
Radial
Datasheet:
474MKP275KG4
Description:
MKP 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
474MKP275KG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    MKP
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.354W 32.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.720 18.30mm