  • 4818P-T02-151LF
4818P-T02-151LF
advertisement
Manufacturer No:
4818P-T02-151LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-4818P-T02-151LF
Package:
18-SOIC (0.220, 5.59mm Width)
Datasheet:
4818P-T02-151LF
Description:
Resistor Networks & Arrays 150ohm 2% 18Pin SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4818P-T02-151LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.220, 5.59mm Width)
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    4800P
  • Size / Dimension
    0.490Lx0.220W 12.45mmx5.59mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    Automotive AEC-Q200
  • Subcategory
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    4818P
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.44W
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Elements
    17
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    2249
  • Number of Resistors
    17
  • Circuit Type
    Bussed
  • Power Per Element
    80mW
  • Element Power Dissipation
    0.08W
  • Height
    2.159mm
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm