  • 485025M9267
485025M9267
advertisement
Manufacturer No:
485025M9267
HK JDW NO:
384-485025M9267
Package:
Datasheet:
Description:
POT 5K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
485025M9267
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    485
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    5kOhm
  • Power (Watts)
    2W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    312°
  • Size - Body
    Round - 1.094Dia x 0.563 H 27.79mmx14.30mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.625 15.88mm