  • 48ASSP3S1M2QBT
48ASSP3S1M2QBT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP3S1M2QBT
HK JDW NO:
330-48ASSP3S1M2QBT
Package:
Datasheet:
48ASSP3S1M2QBT
Description:
Switch Slide ON OFF ON SPDT Top Slide 5A 250VAC 28VDC PC Pins Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP3S1M2QBT
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    48A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    6.6mm
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@125VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@28VDC
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    12.7mm
  • Body Height
    6.35mm
  • Actuator Length
    5.08mm