  • 500C332M450DC5F
500C332M450DC5F
advertisement
Manufacturer No:
500C332M450DC5F
HK JDW NO:
192-500C332M450DC5F
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
500C332M450DC5F
Description:
500C 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~95°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
500C332M450DC5F
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    31.8mm
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.187 106.35mm