  • 500C362T450DD2B
500C362T450DD2B
advertisement
Manufacturer No:
500C362T450DD2B
HK JDW NO:
192-500C362T450DD2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
500C362T450DD2B
Description:
500C 3600μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 12.1A 3.000Dia 76.20mm -40°C~95°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 7
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
500C362T450DD2B
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    500C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    3600μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 95°C
  • Ripple Current
    12.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    117.48mm
  • Height Seated (Max)
    4.625 117.48mm