  • 500D805G025BA2A
500D805G025BA2A
advertisement
Manufacturer No:
500D805G025BA2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-500D805G025BA2A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
500D805G025BA2A
Description:
500D 8μF Capacitor 75% Bulk Through Hole 0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Quantity:
In Stock : 2875
Step5Bar-code shipping tag
500D805G025BA2A
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500D
  • Size / Dimension
    0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm
  • Tolerance
    75%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    8μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    13.0048mm