  • 500X07N1R8CV4T
500X07N1R8CV4T
advertisement
Manufacturer No:
500X07N1R8CV4T
HK JDW NO:
407-500X07N1R8CV4T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
500X07N1R8CV4T
Description:
X2Y® 1.8pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.045Lx0.025W 1.14mmx0.64mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
500X07N1R8CV4T
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.045Lx0.025W 1.14mmx0.64mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8pF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.020 0.51mm