  • 501R15W222KF4E
501R15W222KF4E
advertisement
Manufacturer No:
501R15W222KF4E
HK JDW NO:
407-501R15W222KF4E
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
501R15W222KF4E
Description:
PolyTerm® 2200pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
501R15W222KF4E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    PolyTerm®
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C