  • 505HC4500K2EM8
505HC4500K2EM8
advertisement
Manufacturer No:
505HC4500K2EM8
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-505HC4500K2EM8
Package:
Nonstandard
Datasheet:
505HC4500K2EM8
Description:
HC4 5μF Film Capacitor ±10% Nonstandard Threaded, Female 500V-AC Polypropylene (PP)
Step5Bar-code shipping tag
505HC4500K2EM8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    HC4
  • Size / Dimension
    2.205Lx2.205W 56.00mmx56.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Threaded, Female
  • Applications
    Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    5μF
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    0.1mOhms
  • Height Seated (Max)
    1.193 30.30mm