  • 5110F5-5V
5110F5-5V
advertisement
Manufacturer No:
5110F5-5V
HK JDW NO:
894-5110F5-5V
Quantity:
In Stock : 410
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5110F5-5V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    5110F
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    LED
  • Voltage - Rated
    5V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    2.2V
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    10mA
  • Termination Style
    Wire Leads - 4.4 (111.80mm)
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.16 (4.06mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Current
    15mA
  • Viewing Angle
    60 °
  • Forward Current
    10mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Forward Voltage
    5V
  • Luminous Intensity
    8 mcd
  • Millicandela Rating
    8mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Lens Color
    Green
  • T-code
    T-1
  • Height
    15.24mm