  • 515D107M160EK6A
515D107M160EK6A
advertisement
Manufacturer No:
515D107M160EK6A
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-515D107M160EK6A
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% 300mA 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
515D107M160EK6A
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    7.08001g
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.74mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    16mm
  • Length
    25mm