  • 515D226M035JA6AE3
515D226M035JA6AE3
advertisement
Manufacturer No:
515D226M035JA6AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-515D226M035JA6AE3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
515D226M035JA6AE3
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 35volts 20%
Step5Bar-code shipping tag
515D226M035JA6AE3
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    515D
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0231mA
  • Ripple Current
    57mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    57mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    114mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm