  • 515D476M160DK6AE3
515D476M160DK6AE3
advertisement
Manufacturer No:
515D476M160DK6AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-515D476M160DK6AE3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
515D476M160DK6AE3
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 160volts 20%
Step5Bar-code shipping tag
515D476M160DK6AE3
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.4008mA
  • Ripple Current
    180mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    288mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    4.850008g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    515D
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm