  • 5311R10KT2L.5ST
5311R10KT2L.5ST
advertisement
Manufacturer No:
5311R10KT2L.5ST
HK JDW NO:
860-5311R10KT2L.5ST
Package:
Datasheet:
5311R10KT2L.5ST
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5311R10KT2L.5ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Series
    5311
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    2W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    350°
  • Actuator Length
    0.874 22.20mm