  • 53RAA-R25-A10L
53RAA-R25-A10L
advertisement
Manufacturer No:
53RAA-R25-A10L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-53RAA-R25-A10L
Package:
Datasheet:
53RAA-R25-A10L
Description:
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
53RAA-R25-A10L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    5.500006g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Pro Audio 53
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Square
  • Base Part Number
    53RAA
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Size Code
    4565
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    9.53 mm
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    290°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.521 x 0.492 Face x 0.521 H 13.25mmx12.50mmx13.25mm
  • Height
    18.25mm
  • Length
    33.89mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%