  • 54112-118481950LF
54112-118481950LF
advertisement
Manufacturer No:
54112-118481950LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-54112-118481950LF
Package:
Datasheet:
Description:
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 48 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
54112-118481950LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    48
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Contacts
    48
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold, GXT™
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Length
    27.9908mm
  • Length - Stack Height
    0.768 19.500mm
  • Length - Overall Pin
    1.102 28.000mm
  • Length - Post (Mating)
    0.239 6.071mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.095 2.413mm