  • 54242-109500950LF
54242-109500950LF
advertisement
Manufacturer No:
54242-109500950LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-54242-109500950LF
Package:
Datasheet:
Description:
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Surface Mount 50 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
54242-109500950LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    50
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Contacts
    50
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold, GXT™
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Length
    24.257mm
  • Length - Stack Height
    0.374 9.500mm
  • Length - Overall Pin
    0.955 24.257mm
  • Length - Post (Mating)
    0.581 14.757mm