  • 550C222T250EC2B
550C222T250EC2B
advertisement
Manufacturer No:
550C222T250EC2B
HK JDW NO:
192-550C222T250EC2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
550C222T250EC2B
Description:
550C 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.750Dia 44.45mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
550C222T250EC2B
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    550C
  • Size / Dimension
    1.750Dia 44.45mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Spacing
    0.750 19.05mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    4.187 106.35mm