  • 550C981T450CB2B
550C981T450CB2B
advertisement
Manufacturer No:
550C981T450CB2B
HK JDW NO:
192-550C981T450CB2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
550C981T450CB2B
Description:
550C 980μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
550C981T450CB2B
  • Series
    550C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    980μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    89.7mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.125 28.58mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.9A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    3.187 80.95mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C