  • 550CM28M8000DG
550CM28M8000DG
advertisement
Manufacturer No:
550CM28M8000DG
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-550CM28M8000DG
Package:
6-SMD, No Lead
Datasheet:
550CM28M8000DG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
550CM28M8000DG
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    186.029571mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • Series
    Si550
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    VCXO
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Current Rating
    90mA
  • Frequency
    28.8MHz
  • Frequency Stability
    ±20ppm
  • Output
    CMOS
  • Function
    Enable/Disable
  • Base Resonator
    Crystal
  • Current - Supply (Max)
    98mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    75mA
  • Max Supply Voltage
    3.63V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Duty Cycle
    55 %
  • Absolute Pull Range (APR)
    ±12ppm
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm