  • 55508-016TR
55508-016TR
advertisement
Manufacturer No:
55508-016TR
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-55508-016TR
Package:
Datasheet:
55508-016TR
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 16 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
55508-016TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Plastic
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Minitek® 2.00mm
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Medical
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    200V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Pitch
    2mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4mm
  • Insulation Height
    0.091 2.30mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Number of Contacts
    16
  • Contact Finish - Post
    Tin-Lead
  • Housing Color
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Length
    16.08mm
  • Width
    4mm