  • 55508-018LF
55508-018LF
advertisement
Manufacturer No:
55508-018LF
HK JDW NO:
44-55508-018LF
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 18 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
55508-018LF
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Minitek® 2.00mm
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    18
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Pitch
    2mm
  • Depth
    4mm
  • Insulation Height
    0.091 2.30mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Number of Contacts
    18
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Length
    18.08mm