  • 55A0812-20-3
55A0812-20-3
advertisement
Manufacturer No:
55A0812-20-3
HK JDW NO:
790-55A0812-20-3
Package:
Datasheet:
55A0812-20-3
Step5Bar-code shipping tag
55A0812-20-3
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Silver
  • Published
    2005
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Orange
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    NO
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Application
    AIRFRAME, MEDIUM WEIGHT
  • Wire/Cable Diameter
    1.474 mm
  • Outside Diameter
    1.47 mm
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    990.6 μm
  • Strand Size
    32 AWG