  • 55A1112-20-2L-2F929
55A1112-20-2L-2F929
advertisement
Manufacturer No:
55A1112-20-2L-2F929
HK JDW NO:
798-55A1112-20-2L-2F929
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55A1112-20-2L-2F929
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2005
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1112
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Red
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up, Shielded
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Jacket Color
    Red
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.050 (1.27mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.27 mm
  • Outside Diameter
    2.11 mm
  • Wire/Cable Color
    Pink
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.005 0.13mm