  • 55A1811-16-9-9
55A1811-16-9-9
advertisement
Manufacturer No:
55A1811-16-9-9
HK JDW NO:
798-55A1811-16-9-9
Package:
Datasheet:
55A1811-16-9-9
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55A1811-16-9-9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2004
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1811
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.111 (2.82mm)
  • Insulation Diameter
    2.8194 mm
  • Outside Diameter
    2.82 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.3716 mm
  • Strand Size
    29 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm