  • 55A1811-22-9-9
55A1811-22-9-9
advertisement
Manufacturer No:
55A1811-22-9-9
HK JDW NO:
798-55A1811-22-9-9
Package:
Datasheet:
55A1811-22-9-9
Description:
Hook-up Wire 55A1811-22-9-9 PRICE PER FOOT
Step5Bar-code shipping tag
55A1811-22-9-9
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2004
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1811
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Conductor Strand
    19/34
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.076 (1.93mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.09 mm
  • Outside Diameter
    1.93 mm
  • Wire/Cable Color
    White
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    787.4 μm
  • Strand Size
    34 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm