  • 55FA0511-10-7L
55FA0511-10-7L
advertisement
Manufacturer No:
55FA0511-10-7L
HK JDW NO:
790-55FA0511-10-7L
Package:
Datasheet:
55FA0511-10-7L
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 10AWG VIO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55FA0511-10-7L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    10 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    Violet
  • Conductor Strand
    37/26
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.136 (3.45mm)
  • Wire/Cable Diameter
    3.454 mm
  • Outside Diameter
    3.4544 mm
  • Number of Strands
    37
  • Conductor Diameter
    2.209 mm
  • Strand Size
    26 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.004 0.09mm