  • 55PC1122-22-9/96-9
55PC1122-22-9/96-9
advertisement
Manufacturer No:
55PC1122-22-9/96-9
HK JDW NO:
798-55PC1122-22-9/96-9
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55PC1122-22-9/96-9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Silver Coated
  • Operating Temperature
    200°C
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/34
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.114 (2.89mm)
  • Conductor Insulation
  • Wire/Cable Diameter
    1.0414 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    2.9 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    736.6 μm
  • Strand Size
    34 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0065 0.165mm