  • 55PC4121-16-2/6-9CS2502
55PC4121-16-2/6-9CS2502
advertisement
Manufacturer No:
55PC4121-16-2/6-9CS2502
HK JDW NO:
798-55PC4121-16-2/6-9CS2502
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55PC4121-16-2/6-9CS2502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.147 (3.73mm)
  • Conductor Insulation
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0070 0.178mm