  • 55PC6022-20-2/4/6-9CS2968
55PC6022-20-2/4/6-9CS2968
advertisement
Manufacturer No:
55PC6022-20-2/4/6-9CS2968
HK JDW NO:
798-55PC6022-20-2/4/6-9CS2968
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55PC6022-20-2/4/6-9CS2968
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Conductors
    3
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.169 (4.29mm)
  • Conductor Insulation
  • Shield Type
    Double Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm