  • 55PC6310-10-2/6-9-9CS2970
55PC6310-10-2/6-9-9CS2970
advertisement
Manufacturer No:
55PC6310-10-2/6-9-9CS2970
HK JDW NO:
798-55PC6310-10-2/6-9-9CS2970
Step5Bar-code shipping tag
55PC6310-10-2/6-9-9CS2970
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Nickel Coated
  • Shield Material
    Copper, Nickel Coated
  • Operating Temperature
    200°C
  • Published
    2013
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    10 AWG
  • Voltage
    600V
  • Conductor Strand
    37/26
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.335 (8.51mm)
  • Shield Type
    Double Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0090 0.229mm