  • 564MKP275KG
564MKP275KG
advertisement
Manufacturer No:
564MKP275KG
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-564MKP275KG
Package:
Radial
Datasheet:
564MKP275KG
Purchasing and Inquiry
564MKP275KG Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.A temperature of -40°C~110°C is suitable for operation of the device.
564MKP275KG Features
564MKP275KG Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 564MKP275KG applications of film capacitors.
  • Bypassing
  • Coupling, decoupling
  • VCO's
  • Switch mode power supplies
  • Satellite TV
  • Battery management system
  • RF Modules
  • Filters
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
564MKP275KG
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MKP
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.56μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.563 14.30mm