  • 574SX1M48F104SD
574SX1M48F104SD
advertisement
Manufacturer No:
574SX1M48F104SD
HK JDW NO:
384-574SX1M48F104SD
Package:
Datasheet:
574SX1M48F104SD
Description:
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
574SX1M48F104SD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    574
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    21.08mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    350V
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.830 x 0.830 Face x 0.363 H 21.08mmx21.08mmx9.22mm
  • Height
    9.22mm
  • Length
    21.08mm
  • Width
    21.1mm
  • Actuator Length
    0.750 19.05mm