  • 590SX1N56S103SP
590SX1N56S103SP
advertisement
Manufacturer No:
590SX1N56S103SP
HK JDW NO:
384-590SX1N56S103SP
Package:
Datasheet:
590SX1N56S103SP
Description:
POTENTIOMETER, 500MW, 10K - More Details
Step5Bar-code shipping tag
590SX1N56S103SP
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    590SX
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    12.7mm
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Working Voltage
    350V
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    295°
  • Size - Body
    Square - 0.525 x 0.500 Face x 0.525 H 13.33mmx12.70mmx13.33mm
  • Length
    34.93mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm