  • 592D228X0004X2T20H
592D228X0004X2T20H
advertisement
Manufacturer No:
592D228X0004X2T20H
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-592D228X0004X2T20H
Package:
5829 (14574 Metric)
Purchasing and Inquiry
592D228X0004X2T20H Overview
The capacitor's ripple current is set to 1780mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.This capacitor leaks 0.088mA current.The tan delta of the insulating oil is 0.25 based on its electrical dielectric test.
592D228X0004X2T20H Features
1780mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.088mA in this capacitor
its tan delta is 0.25
592D228X0004X2T20H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 592D228X0004X2T20H applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Computer
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • General purpose
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
592D228X0004X2T20H
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    Surface Mount
  • Package / Case
    5829 (14574 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TANTAMOUNT®, 592D
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.290W 14.50mmx7.37mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    7.37mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.088mA
  • Ripple Current
    1780mA
  • Tan Delta
    0.25
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm