  • 593D226X0016B2TE3
593D226X0016B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D226X0016B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-593D226X0016B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
593D226X0016B2TE3
Purchasing and Inquiry
593D226X0016B2TE3 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 350mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 0.0035mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
593D226X0016B2TE3 Features
350mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
593D226X0016B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D226X0016B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Industrial control units
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
593D226X0016B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TANTAMOUNT®, 593D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    STANDARD: IECQ-C-300801
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    1MV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Ripple Current
    350mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm