  • 593D335X0025B2TE3
593D335X0025B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D335X0025B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-593D335X0025B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
593D335X0025B2TE3
Purchasing and Inquiry
593D335X0025B2TE3 Overview
There is a ripple current setting of 240mA on the capacitor.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.5Ohm.This capacitor leaks current at 0.0008mA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
593D335X0025B2TE3 Features
240mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D335X0025B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D335X0025B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
593D335X0025B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 593D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    STANDARD: IECQ-C-300801
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    200kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    240mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm