  • 593D686X0010D2TE3
593D686X0010D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D686X0010D2TE3
HK JDW NO:
874-593D686X0010D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
593D686X0010D2TE3
Purchasing and Inquiry
593D686X0010D2TE3 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 1000mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 150mOhm.A capacitor like this leaks current 0.0068mA.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
593D686X0010D2TE3 Features
1000mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0068mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D686X0010D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D686X0010D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
593D686X0010D2TE3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    1V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0068mA
  • Ripple Current
    1000mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm