  • 594D107X0025R2T
594D107X0025R2T
advertisement
Manufacturer No:
594D107X0025R2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-594D107X0025R2T
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
594D107X0025R2T
Purchasing and Inquiry
594D107X0025R2T Overview
Set the capacitor's ripple current to 1.67A.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 90mOhm as their resistance.25μA is the leakage current of this capacitor.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 8 %.The tan delta of the insulating oil is 0.08 based on its electrical dielectric test.
594D107X0025R2T Features
1.67A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 25μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
594D107X0025R2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 594D107X0025R2T applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • General purpose
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
594D107X0025R2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    TANTAMOUNT®, 594D
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Conformal Coated
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7260
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    25μA
  • Ripple Current
    1.67A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm