  • 594D227X96R3D2T
594D227X96R3D2T
advertisement
Manufacturer No:
594D227X96R3D2T
HK JDW NO:
874-594D227X96R3D2T
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
594D227X96R3D2T
Purchasing and Inquiry
594D227X96R3D2T Overview
A ripple current of 1.52A is set on the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.This capacitor leaks 13.9μA current.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 8 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.08.
594D227X96R3D2T Features
1.52A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 13.9μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
594D227X96R3D2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 594D227X96R3D2T applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • General purpose
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
594D227X96R3D2T
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7543
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    13.9μA
  • Ripple Current
    1.52A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.5mm