  • 594D336X9035R2T
594D336X9035R2T
advertisement
Manufacturer No:
594D336X9035R2T
HK JDW NO:
874-594D336X9035R2T
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
594D336X9035R2T
Purchasing and Inquiry
594D336X9035R2T Overview
A ripple current of 1.12A is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.Currently, this capacitor is leakage current 11.6μA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
594D336X9035R2T Features
1.12A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 11.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
594D336X9035R2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 594D336X9035R2T applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Computer
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
594D336X9035R2T
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    867.013466mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7260
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    11.6μA
  • Ripple Current
    1.12A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm